Sme.sk | Popradský Korzár | Spravodajstvo | Strata dokladov môže vyjsť až na 260 eur

Strata dokladov môže vyjsť až na 260 eur

Vydané 18. 8. 2009 o 0:00 Autor: Marie Melníková

Masové akcie, preplnené autobusy, či natrieskané obchody. To je "raj" pre vreckárov. Krádež alebo strata identifikačných preukazov vás vyjde poriadne draho. Zmiznutie dokladov hláste okamžite na polícii. V banke si urýchlene zablokujte karty.

POPRAD. O peňaženku s viacerými dokladmi prišiel prednedávnom i Ján z Popradu. Či sa stal práve on terčom vreckára, nevie. Zabával sa totiž na akcii s partiou kamarátov. "V jednej chvíli som zistil, že nemám peňaženku. Neviem, či mi vypadla pri tancovaní, alebo mi ju niekto ukradol," opisoval mladý vysokoškolák. V peňaženke mal iba menšiu hotovosť. "Mal som pri sebe desať eur, občiansky, vodičák, platobnú a ISIC kartu," doplnil Ján.

Doklady sa našli

O menšiu hotovosť študent síce prišiel. No doklady sa našli. "Teším sa, že ich mám. Keby som to mal vybavovať, stratil by som nervy, kopu času a peňazí," hovoril dvadsaťročný Ján.

Polícia varuje

Nie každý však také šťastie má. Polícia preto varuje, aby boli ľudia obozretní a osobné veci si strážili ako oko v hlave. Neodporúčajú ani zbytočnú provokáciu pri platení tučným zväzkom bankoviek. Podľa internetovej stránky ministerstva vnútra sa zlodeji častokrát zameriavajú na ženy s malými deťmi. Vreckári využívajú ich zníženú pozornosť. Zips kabelky je dobré mať nasmerovaný na brucho. "Ak dôjde k strate alebo krádeži je dobré to čím skôr nahlásiť na najbližšom obvodnom oddelení Policajného zboru, alebo na čísle 158. Pomôže to zabrániť zneužitiu vašich dokladov. A máte o starosť menej," dodal zástupca krajskej policajnej hovorkyne v Prešove Daniel Džobanik.

Koľko zaplatíte za doklady

Občiansky preukaz: Pri podaní žiadosti zaplatíte 16,50 eura.

Vodičský preukaz: Za odcudzenie zaplatíte 6,50 eura. V prípade straty alebo poškodenia vám ho na polícii vydajú do tridsiatich dní za 13 eur, do dvoch dní za 26 eur. 

Cestovný pas: V prípade, že stratu neohlásite ihneď, hrozí vám pokuta do 331,50 eura. V prepočte ide až o 10 000 bývalých slovenských korún. Za nový pas do tridsiatich dní zaplatíte 33 eur. Do dvoch dní je váš za 132 eur.

ISIC karta: "Strata ISIC karty je u nás za 25 eur. Každá škola si to určuje sama. Viem, že niektorí majú aj pokuty. Potom sa suma predraží," vysvetľuje Róbert Lukáč z Katolíckej univerzity.

Platobná karta: "Stratu platobnej karty môže náš klient nahlásiť na našej telefonickej linke. Keď je služba v pohotovosti, automaticky blokujeme systém. Ak nie, klient je prepojený odkazovkou na externé firmy," povedal Tomáš Bakai z Ľudovej banky. Blokácia debetnej karty stojí 1,66 eura. V prípade zablokovania kreditky je to 33,19 eura. Každá banka si však určuje vlastné podmienky.

Kartička poistenca: Stratenú kartičku poistenca si vybavíte na ktorejkoľvek pobočke príslušnej zdravotnej poisťovne. "Nutný je váš identifikačný doklad. Môže ním byť aj kópia rodného listu," informuje hovorkyňa z poisťovne Union Judita Smatanová. Za kartu sa neplatí. Vydajú ju na počkanie.

Suma summarum. Ak potrebujete mať vybavené nové doklady v čo najskoršom čase, môže sa to vyšplhať na takmer 260 eur.

Zdroj: www.minv.sk

Hlavné správy

Z DOMOVA

Spoplatnený obsahProcházka: Trúfame si vyhrať voľby

Pred rokom bol najväčšou nádejou opozície, dnes sa jeho strana prepadla na úroveň 10 percent. Líder Siete RADOSLAV PROCHÁZKA hovorí, že si vie priznať chybu a poučiť sa z nej.

PÍŠE EVA BORUŠOVIČOVÁ

Spoplatnený obsahBijete deti? Zaslúžia si a inak sa nedá?

A prečo? Lebo ste ako Nemci, Sparťania a chovatelia dobytka? Alebo preto, že si to jednoducho zaslúžia?

EKONOMIKA.SME.SK

Spoplatnený obsahFico sa líška druhým balíčkom. Ponúka dovolenky aj lacnejší plyn

Opatrenia za stovky miliónov pomôžu len niektorým, hovoria analytici.

ZAHRANIČIE

Íri žijú referendom, emigranti sa vracajú domov

Tisícky mladých Írov sa vracali domov, aby mohli podporiť uzákonenie homosexuálnych manželstiev.

najčítanejšie
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
ANKETA