Sme.sk | Popradský Korzár | Spravodajstvo | Strata dokladov môže vyjsť až na 260 eur

Strata dokladov môže vyjsť až na 260 eur

Vydané 18. 8. 2009 o 0:00 Autor: Marie Melníková

Masové akcie, preplnené autobusy, či natrieskané obchody. To je "raj" pre vreckárov. Krádež alebo strata identifikačných preukazov vás vyjde poriadne draho. Zmiznutie dokladov hláste okamžite na polícii. V banke si urýchlene zablokujte karty.

POPRAD. O peňaženku s viacerými dokladmi prišiel prednedávnom i Ján z Popradu. Či sa stal práve on terčom vreckára, nevie. Zabával sa totiž na akcii s partiou kamarátov. "V jednej chvíli som zistil, že nemám peňaženku. Neviem, či mi vypadla pri tancovaní, alebo mi ju niekto ukradol," opisoval mladý vysokoškolák. V peňaženke mal iba menšiu hotovosť. "Mal som pri sebe desať eur, občiansky, vodičák, platobnú a ISIC kartu," doplnil Ján.

Doklady sa našli

O menšiu hotovosť študent síce prišiel. No doklady sa našli. "Teším sa, že ich mám. Keby som to mal vybavovať, stratil by som nervy, kopu času a peňazí," hovoril dvadsaťročný Ján.

Polícia varuje

Nie každý však také šťastie má. Polícia preto varuje, aby boli ľudia obozretní a osobné veci si strážili ako oko v hlave. Neodporúčajú ani zbytočnú provokáciu pri platení tučným zväzkom bankoviek. Podľa internetovej stránky ministerstva vnútra sa zlodeji častokrát zameriavajú na ženy s malými deťmi. Vreckári využívajú ich zníženú pozornosť. Zips kabelky je dobré mať nasmerovaný na brucho. "Ak dôjde k strate alebo krádeži je dobré to čím skôr nahlásiť na najbližšom obvodnom oddelení Policajného zboru, alebo na čísle 158. Pomôže to zabrániť zneužitiu vašich dokladov. A máte o starosť menej," dodal zástupca krajskej policajnej hovorkyne v Prešove Daniel Džobanik.

Koľko zaplatíte za doklady

Občiansky preukaz: Pri podaní žiadosti zaplatíte 16,50 eura.

Vodičský preukaz: Za odcudzenie zaplatíte 6,50 eura. V prípade straty alebo poškodenia vám ho na polícii vydajú do tridsiatich dní za 13 eur, do dvoch dní za 26 eur. 

Cestovný pas: V prípade, že stratu neohlásite ihneď, hrozí vám pokuta do 331,50 eura. V prepočte ide až o 10 000 bývalých slovenských korún. Za nový pas do tridsiatich dní zaplatíte 33 eur. Do dvoch dní je váš za 132 eur.

ISIC karta: "Strata ISIC karty je u nás za 25 eur. Každá škola si to určuje sama. Viem, že niektorí majú aj pokuty. Potom sa suma predraží," vysvetľuje Róbert Lukáč z Katolíckej univerzity.

Platobná karta: "Stratu platobnej karty môže náš klient nahlásiť na našej telefonickej linke. Keď je služba v pohotovosti, automaticky blokujeme systém. Ak nie, klient je prepojený odkazovkou na externé firmy," povedal Tomáš Bakai z Ľudovej banky. Blokácia debetnej karty stojí 1,66 eura. V prípade zablokovania kreditky je to 33,19 eura. Každá banka si však určuje vlastné podmienky.

Kartička poistenca: Stratenú kartičku poistenca si vybavíte na ktorejkoľvek pobočke príslušnej zdravotnej poisťovne. "Nutný je váš identifikačný doklad. Môže ním byť aj kópia rodného listu," informuje hovorkyňa z poisťovne Union Judita Smatanová. Za kartu sa neplatí. Vydajú ju na počkanie.

Suma summarum. Ak potrebujete mať vybavené nové doklady v čo najskoršom čase, môže sa to vyšplhať na takmer 260 eur.

Zdroj: www.minv.sk

Hlavné správy

PESTRÉ LETO V ZAHRANIČÍ

UFO nad Bulharskom je ako komunistický Titanic

Ohromujúci monument Buzludža bol pýchou bulharských komunistov, teraz dobýja internet.

TV.SME.SK

Záhada zmiznutého boeingu: Našli prvú trosku?

Prípad letu MH370 leteckej spoločnosti Malaysia Airlines konečne speje k vyriešeniu.

EKONOMIKA.SME.SK

Švajčiarsky súd rozhodol v kauze tunela Branisko

Súd mal zastaviť stíhanie vo veci podplácania, daňového deliktu, nepoctivej správy majetku a podplácania cudzích verejných činiteľov.

PÍŠE JANA MACHATOVÁ

Spoplatnený obsahHrá Turecko dvojakú hru?

Kurdi vo svojom „neštáte“ predstavujú najefektívnejšiu lokálnu silu proti Islamskému štátu.

najčítanejšie
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
ANKETA