Na čele pelotónu do Tatier dorazil Poliak Majka

(Autor: SITA/Radoslav Maťaš)
Sportnet|7. aug 2014 o 18:37

Peter Velits z BMC finišoval na 17. priečke v rovnakom čase ako víťaz.

ŠTRBSKÉ PLESO. Poliak Rafael Majka sa stal víťazom 5. etapy na cyklistických pretekoch Okolo Poľska. Jazdec tímu Tinkoff-Saxo zaútočil v posledných metroch cieľového stúpania 190-kilometrovej trate zo Zakopaneho na Štrbské Pleso a v priebežnej klasifikácii mu patrí delená prvá priečka s Čechom Petrom Vakočom.

Slovák Peter Velits z BMC finišoval na 17. priečke v rovnakom čase ako víťaz.

Cyklisti prešli približne o 14.30 h na slovenské územie, ktoré prvýkrát hostilo profesionálnych jazdcov v rámci pretekov kategórie World Tour.

Od obce Suchá Hora následne pokračovali popri Liptovskej Mare až na záverečné stúpanie, ktoré malo cieľ na Štrbskom Plese.

V celkovej klasifikácii sa P. Velits posunul na 8. miesto s odstupom 11 sekúnd za Čechom Petrom Vakočom. Na druhé miesto celkovo postúpil štvrtkový víťaz Majka s minimálnym mankom jednej sekundy za Vakočom.

Priebeh etapy

S výnimkou úvodných 17 km sa piata etapa odohrávala iba na slovenskom území a mala výrazne horský profil.

Cyklisti sa cez hranicu na Suchej Hore presunuli na Oravu, neskôr prešli Liptovom až do Vysokých Tatier. Vyše 7 km dlhé stúpanie z Tatranskej Štrby na Štrbské Pleso absolvovali trikrát (zároveň tri horské prémie I. kat.), pričom dvakrát bolo súčasťou 25 km dlhého okruhu po vysokotatranskej krajine.

Už v úvode etapy sa sformoval únik osmičky jazdcov, v ktorom boli Matteo Bono (Lampre-Merida), Jaroslav Popovič (Trek Factory), Sebastian Lander (BMC), Maciej Paterski (CCC Polsat), Pawel Bernas (Poland), Marco Haller (Kaťuša), Carlos Betancour (AG2R La Mondiale) a Jimmy Engoulvent (Europcar).

Až tri z piatich horských prémií vyhral Poliak Paterski, ktorý sa stal lídrom vrchárskej súťaže.

Pri predposlednom prejazde Štrbským Plesom bol vpredu Kanaďan Christian Meier (Orica GreenEdge), ale 11 km pred cieľom bol už jeho únik minulosťou. Päť kilometrov pred métou prišiel nástup Bielorusa v drese Sky Konstantina Sivcova, ani on však neuspel.

V závere si to v skupine vpredu rozdali špecialisti - vrchári a napokon mal najviac síl víťaz vrchárskej súťaže na nedávnej Tour de France Majka.

((a))

Velitsovci sú spokojní

"Bolo to celkom dobré. Záver sa išiel skutočne rýchlo. Nespravil som žiadnu vážnejšiu chybu a ani som nezaváhal. Výkonnostne boli dnes niektorí lepší. Teší ma, že som prišiel do cieľa bez straty nejakých sekúnd. Uvidíme, ako sa mi pôjde v piatok alebo v sobotňajšej časovke. Umiestnenie v najlepšej desiatke je však reálne. Po Tour de France nemám zlé nohy, ale už nie sú ani najčerstvejšie," povedal Peter Velits.

"Dnes to bola skutočne pekná etapa. Osobne som sa snažil pomáhať Petrovi Vakočovi, aj keď najväčšie penzum práce odviedol Nikolas Maes. Po prvom prejazde Štrbským Plesom sme museli ísť, pri druhom som prvýkrát stratil kontakt s najlepšími. Viacerí, čo sme nestačili so špicou, sme sa potom zišli v jednej skupine a poslednýkrát vyšli hore. Pre slovenskú cyklistiku to bola historická udalosť. Boli to prvé ProTour preteky u nás, prišlo množstvo ľudí a je to ďalší stupienok pre vzostup cyklistiky," dodal Martin Velits.

Okolo Poľska - výsledky

5. etapa: (Zakopané - Štrbské Pleso, 190 km): 1. Rafal Majka (Poľ.) Tinkoff-Saxo 4:30:38 h, 2. Beant Intxausti (Šp.) Movistar, 3. Jon Izaguirre (Šp.) Movistar,... 17. Peter Velits (SR) BMC Racing - všetci v rovnakom čase ako víťaz.

Poradie po 5. etape: 1. Petr Vakoč (ČR) Omega Pharma - Quick-Step 25:05:28 h, 2. Rafal Majka (Poľ.) +1 s, 3. Beant Intxausti (Šp.) Movistar +5, 4. Jon Izaguirre (Šp.) Movistar +7,... 8. Peter Velits (SR) BMC Racing +11.