Horský kros Gerlach pre Kovacsa a Moravcovú

Víťaz a víťazka. Adam Kovacs z Maďarska a Klára Moravcová z Česka.
Víťaz a víťazka. Adam Kovacs z Maďarska a Klára Moravcová z Česka. (Autor: db)
Sportnet|7. sep 2012 o 00:00

Poslednú augustovú sobotu žila podtatranská obec Gerlachov, Tatranská Polianka i okolie Sliezskeho domu behom - Horským krosom Gerlach.

GERLACHOV. Z poverenia vyhlasovateľa Slovenského atletického zväzu usporiadateľom tohto významného podujatia bolo občianske združenie HK Gerlach v spolupráci s obcou Gerlachov, mestom Vysoké Tatry a ŠL TANAP–u.

Súťaž bola zároveň 12. kolom Slovenského pohára v behu do vrchu, 3. kolom Tatranského pohára i slovenským šampionátom v behu do vrchu.

Toto obľúbené bežecké podujatie sa uskutočnilo už po 19. raz. Trať dlhá 8 400 m so štartom v Gerlachove a cieľom pred hotelom Sliezsky dom viedla po trávnatom povrchu z Gerlachova do Tatranskej Polianky, odkiaľ pokračovala turistickým chodníkom k Sliezskemu domu.

Jej výškové prevýšenie predstavovalo 879 metrov. Na štart sa postavilo spolu 165 pretekárov z rôznych kútov Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska, medzi ktorými bolo 36 žien. V cieli bolo klasifikovaných 161 bežcov, štyria súťaž nedokončili.

Celé podujatie bola sprevádzané prekrásnym slnečným a horúcim počasím, ktoré však viac vyhovovalo divákom ako bežcom (napriek tejto nevýhode z bežeckého hľadiska okrem štyroch výnimiek pretekári do cieľa úspešne dobehli, nikto sa nezranil, ani v cieli neskolaboval).

Organizátori tesne pred štartom predstavili minuloročných víťazov v ženskej i mužskej kategórii Izabelu Zatorsku z Poľska a slovenského reprezentanta v bežeckom lyžovaní Martina Bajčičáka, od ktorých mnohí očakávali víťazstvá i v tomto ročníku. Tieto predpoklady sa však nenaplnili.

Usporiadatelia odmenili v absolútnom poradí bez rozdielu veku najrýchlejších osem mužov a šesť žien, ako i najlepšie pätice mužov a trojice žien vo veteránskych a juniorských kategóriách.

Najrýchlejší muži

Najrýchlejším pretekárom bol 26-ročný Adam Kovacs z Maďarska, ktorý trať zdolal za 43:21,9 min. Druhú priečku obsadil najlepší slovenský bežec na lyžiach súčasnosti, 36-ročný slovenský reprezentant Martin Bajčičák súťažiaci za ŠKP Štrbské Pleso, ktorý trať zvládol za 43:53,5 min. a dobehol s náskokom vyše jednej minúty pred celkovo tretím 34-ročným Andrzejom Dlugoszom z Poľska (44:55,2 min.).

Odmenení boli ešte: 4. Marián Davidík (Kobra Bratislava), 5. Peter Žiška (KBL Jasná L. Mikuláš), 6. Adrián Vavrek (Dulova Ves), 7. Peter Mlynár (ŠKP Št. Pleso), 8. Konštantín Kocian (Bratislava - Behame sk).

Najrýchlejšie ženy

Medzi ženami bez rozdielu veku dominovala 29-ročná Klára Moravcová z Česka súťažiaca za SKI klub Jablonec časom 55:35,4 min. Na druhej priečke v celkovom poradí bez rozdielu veku dobehla nestarnúca 50-ročná bývalá svetová šampiónka v behu do vrchu Izabela Zatorska z Poľska časom 57:03,9 min.

Spoločnosť na stupni víťazov im robila celkovo tretia 37-ročná Katarína Drahovská z ŠBR Piešťany (1:02:13,2 hod.).

Ďalšími odmenenými v celkovom poradí bez rozdielu veku boli: 4. Martina Merková - AŠK Grafobal Skalica, 5. Anna Balošáková - ŠKP Čadca, 6. Erika Belianska - Štiavnik.

Juniori a veteráni

Organizátori odmenili i najlepších piatich mužov vo veteránskych kategóriách, trojice žien a trojice juniorov. Potešiteľné je, že boli medzi nimi i bežci z nášho regiónu. Juniori do 19 rokov: 1. Rafael Lonský - ŠK Meteor D. Kubín, 2. Miroslav Šulek - SKI TEAM Látky, 3. David Sitárik - OŠK Breza, juniorky do 19 rokov: 1. Erika Belianska - Štiavnik, 2. Linda Hanulová - Penzión pod horou, 3. Lara Shapovalová - Česko (Jablonec nad Nisou), ženy od 35 do 49 rokov: 1. Katarína Drahovská - SBR Piešťany, 2. Dagmar Rychnovská - Česko (Košťálov), 3. Danica Božová - AO Svit, ženy od 50 do 59 rokov: 1. Izabela Zatorska - Poľsko, 2. Anna Balošáková - ŠKP Čadca, 3. Eva Budinská - OU Poluvsie, ženy nad 60 rokov: Mária Marcibálová - KKM Čadca - najstaršia účastníčka (v obdivuhodnom veku 78 rokov), muži od 40 do 49 rokov: 1. Ján Jurčík - KKM Čadca, 2. Ľuboš Kováčik - AŠKP Žilina, 3. Ladislav Sventek - ŠKP Čadca, 4. Cyril Františka - Batizovce, 5. Milan Šoltýs - Batizovce, muži od 50 do 59 rokov: 1. Štefan Rácz - Kysak, 2. Milan Blaško - Poprad, 3. Emil Mlynarčík - Fox on the RUN Hôrka, 4. Jaroslav Urbanec - Zvolen, 5. Mikuláš Vrábel - MŠK Vranov, muži od 60 rokov: 1. Emil Prcín - Kriváň Važec, 2. Pavol Rajec - ZŤS Dubnica nad Váhom, 3. Július Lupták - SKI Travel Št. Pleso, 4. Vladimír Staroň - SKI Veterán klub Štrba, 5. Jozef Vrták - Prievidza.

Slovenský šampionát v behu do vrchu

Majstrovské tituly v behu do vrchu dospelých získal Martin Bajčičák z ŠKP Štrbské Pleso a Katarína Drahovská z ŠBR Piešťany.

V juniorských kategóriách sa slovenskými šampiónmi stali Rafael Lonský (ŠK Meteor Dolný Kubín ) a Erika Belianska (Štiavnik).

Sprievodnými športovými podujatiami HK Gerlach boli verejné bežecké súťaže žiakov a dorastu z Gerlachova do Tatranskej Polianky, resp. z Gerlachova k hotelu Hubert, kde sa tiež zišlo početné pole súťažiacej mládeže.

Okrem víťazov uvádzame i najlepších z nášho regiónu. Dorastenci (3 650 m): 1. Martin Dvorský, 2. Lukáš Giacko, 3. Milan Mikita (všetci Ski team Št. Pleso), dorastenky (3 650 m): 1. Aneta Smerčiaková, st. žiaci (3 650 m): 1. Ján Mikuš (obaja KBL Jasná L. Mikuláš), 2. Martin Benda - Ski team Št. Pleso, 3. Daniel Faix - Gerlachov, st. žiačky (3 650 m): 1. Lýdia Drahovská - ŠBR Piešťany, 2. Silvia Balážová, 3. Petra Lichá (obe Ski team Št. Pleso), ml. žiaci (2 250 m): 1. Kristián Klouda - MKL Kremnica, 2. Benjamín Drahovský - ŠBR Piešťany, 3. Gabriel Bodnár - Batizovce, ml. žiačky (2 250 m): 1. Rebeka Gabčíková - MKL Kremnica, 2. Laura Prílohová, 3. Emma Prílohová (obe Cross Country Levoča).